> Autosurf Websyndic

Sağlık Bakanı Koca: Şu an alınan kararlar dışında ilave yasaklar düşünülmüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da korona salgınının son durumu ve alınması muhtemel önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Şu an alınan kararlar dışında ilave yasaklar düşünülmüyor" dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Şu an alınan kararlar dışında ilave yasaklar düşünülmüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da korona salgınının son durumu ve alınması muhtemel önlemlerle ilgili açıklamalar yaptı.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bildiğiniz gibi son haftarda virüs yayılım gösterdi. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi.

Ağır hasta sayımızda artış var ama testi pozitif çıkan hasta sayımız aynı şekilde artış göstermiyor. Aynı başarı her yerde aynı olmasa da ekiplerimiz ve kentlerin sakinleri tırmanışın düşüşe geçtiğini ispatlamıştır. Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor.
Covid-19 sebebiyle tedavi gören insan sayısı tüm ülkelerde 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona, virüs bulaşan insan sayısı 1 milyona yaklaştı. Bilim kurulumuzun sonbaharla ilgili uyarılı bir çok defa sizlerle paylaştım.Sebebi grip olan bazı şikayetlerle siz Kovid-19 olduğunuzu düşünebilirsiniz. Aynı şikayetler girp ve kovid 19’da da çıkmaktadır. Karşımızda artık 2 virüs var, ikimizde ikisini de yenecek 3 tedbir bulunuyor. Temizlik, maske, mesafe 

Sebebi grip olan bazı şikayetlerele siz Covid-19 hastası olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu şikayetlerin yaygın görülmesi durumunda Covid-19 şüphelisi hastamız artacak. Özetle, karşımızda artık iki virüs var. Elimizde ikisini de yenecek üç tedbir bulunuyor; temizlik, maske, mesafe.

Bir nefeslik sıhhatin ne anlama geldiğini entübe edilen hastalarımızla müşahade ettik. Sizden, içlerinden biri olduğum sağlık çalışanları adına ricada bulunuyorum, bulaşıcı hiçbir hastalığı hafife almayın, Covid-19'u ise hiç hafife almayın. 1 milyon 100 bni aşkın sağlık çalışanımız bulunuyor. Bu gücü ayakta tutmak, salgınla mücadelenin altın kurallarından biridir. Omuzlarındaki yükü azaltın.

'KARŞIMIZDA ARTIK İKİ VİRÜS VAR'

Korona virüse karşı aldığımız tedbirleri ihmalsiz uygularsak, virüsün yol açtığı gripten de korunmuş oluruz. İki virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalmayız. Sebebi grip olan bazı şikayetlerle siz Covid-19 olduğunu düşünebilirsiniz. Grip halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürüklerle ortaya çıkan mevsimsel hastalıktır. Aynı şikayetler Covid-19'da da ortaya çıkmaktadır. Asıl düşmanımız olan salgınla mücadele olan zaman azalacak. Karşımızda artık iki virüs var, elimizde ikisini de yenecek üç tedbir bulunuyor; temizlik, maske, mesafe.

TOPLUM SAĞLIK ÇALIŞANINA ZARAR VERENİ DIŞLAR

Yaşadığımız ve tekrarlanan şiddet olaylarıyla ilgili, şiddet karşısındakine zarar verir ama failini ruhen küçültür. İnancıma göre bu toplum sağlık çalışanına zarar vereni dışlar.

Tünelin ucunu göründüğünü bilerek sıkı tedbirle salgından çıkalım. Çok değil az yolumuz kaldı. Bizlerin de görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığımıza inanın.

Günlük test sayımız 110 binin üzerinde, bu test sayısı bazı ülkelerin haftalık test sayısıdır. 

Gün boyunca Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop'un hastalıkta geldiği noktayı gözden geçirdik. Samsun geçtiğimiz dönemde yükselişteydi, son bir haftada vaka sayısında yüzde 30'dan fazla düşüş sağlandı. Son bir haftada vaka sayılarında Amasya'da yüzde 40, Ordu'da yüzde 30 ; Çorum'da, Sinop'ta ve Tokat'ta yine yüzde 50 düşüş görüyoruz.

Türkiye'de filyasyon ekiplerimiz hastalık son bulana kadar önemini korumaya devam edecek. Bugüne kadar temaslıların yüzde 98,7'sine ulaştık. Bu ve benzer konularda tenkitler olabiliyor. Tenkitleri yapanlar yüzlerini yüzde 1,3'e çeviriyorlar. 6 ilimizin her birinde filyasyondaki gücümüzü daha da artırıyoruz.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu olduğunu ve borcun ödenmemesi halinde şirketlerin Türkiye’den çıkabileceği iddiası:

Sayın Büyükelçinin yaptığı açıklamayı talihsiz buluyorum. Bu dönemde özellikle Maliye Bakanlığı ve üniversite hastaneleri bu anlamda ilaçla ilgili eskiden beri gelen ödeme sorununu çözmek için bir yaklaşım içerisinde oldu. Bununla ilgili görüşmelere başlandı. İlaçla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığını söylemek istiyorum. Bu süreçte ilgili firmalarla görüşüldüğü dönemlerde de ödeme planı yapılması istendiği dönemde sayın büyükelçinin bu şekilde açıklaması talihsiz olmuştur.

Sağlık atamaları sorusu:

Bu dönemde açılan ve açılacak hastanelerimiz var. Bu anlamda çalışmanın yapıldığı ve alınabilecek personelin sayılarını ve ne zaman alınabileceğine ilişkin bir açıklama yapacağız. Önümüzdeki haftalarda sayı ve pozisyon için açıklama yapacağız. 
 

YORUM EKLE
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.