> Autosurf Websyndic

Neden Sağlık Koçluğu?

Günümüzde diyabet gibi kronik hastalık teşhisi aldıktan sonra hasta olarak, yeni bir rol ve yaşam tarzı bizleri bekliyor. Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, psiko-sosyal uyum, öz bakım, kan şekeri takibi, tıbbi kontroller gibi. Bütün bu dinamikleri yönetebilmek için, hem bir diyabetli beklentisi olarak hem de yapmış olduğum koçluk mesleğimle, bu sürecin bütünsel ve bir takım dostluğu içerisinde yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, diyabetin sağlıklı yaşam tarzı değişikliği ile %44 -58 oranında risk azalması sağlayarak önlenebileceği ( özellikle tip 2 diyabet) ortaya konmuştur. Birey merkezli, farkındalığı arttırmaya ve bilinçledirmeye odaklı motivasyonel görüşme, davranış değişimi için diyabetliyi teşvik eden, etkili iletişim becerilerinin kullanıldığı yaklaşımlardan biridir. Sağlık koçları insan davranışı motivasyonu konusunda uzmandır.Bu bilgileri, müşterilerinin hedeflerine ulaşmalarına ve günlük yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için kullanır.

Çoğu insan için bilginin kendisi davranışları değiştirmez. Davranış değişikliği, hastanede değil, evde başlar.Dolayısı ile burada koçluk hizmetinin önemi devreye girer. Birine balık verebilir ,bir gün boyunca besleyebilir ya da balık tutmayı öğretebiliriz. Doktorların tıbbi tedavi sürecini planlama dışında zamanları yok. Hastalık tanı aşaması ve sonrasında, davranış değişimi bilimi entegrasyonu ve koçlukla paralel giden psikoloji ilkeleri ile danışanlara bireyselleştirilmiş çözümler üretmek,öz yönetim desteği sağlamak,danışanı güçlendirmek,baş etme becerilerini öğretmek,güven oluşturmak, motive etmek, sağlık profesyoneli ile arada ray olmak, sağlık koçunun temel yetkinlikleridir.

Bütünsel tedavide kişiselleştirilmiş, empatik, manipülatif olmadan,bireyin özellikle özerkliği göz önüne alınarak, düşüncelerini anlamak ve değerlendirmek gerektiği, böylece yaşam tarzı değişimi ve hastalığa uyum sürecini kolaylaştırmak mümkündür. Burada danışanların demografik özellikleri yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir durumu, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi durumsal; inançları, kişisel deneyimleri gibi de olası uyaranları var.

En büyük zorluğun davranış değişimi konusunda yaşandığını düşünürsek, bizleri korkutucu, öğüt verici, geleneksel tutumların zorlaştırıcı olduğu, bunun aksine biz diyabetlileri eğitici, güçlendirici psikososyal olarak anlamayı içeren koçluk ve danışmanlık hizmetlerinin kolaylaştırıcı olduğu belirtilmektedir.

Sağlığımız en büyük zenginliğimiz. Kıymetini bilmemiz dileği ile…

sağlık ve yaşam tarzı koçu

YORUM EKLE
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.