> Autosurf Websyndic

Son seçim anketinden iki partiye uyarı çıktı!

Area Araştırma'nın Aralık 2020 tarihli “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" başlıklı son seçim anketi yayınlandı. AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na destek oranı 38.3 olarak ölçüldü. Vatandaşların büyük çoğunluğu Cumhur İttifakı'nın ısrarla savunduğu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni istemediğini belirtti.

Son seçim anketinden iki partiye uyarı çıktı!

Area Araştırma'nın Aralık 2020 tarihli “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması" yayınlandı. AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na destek oranı 38.3 olarak ölçüldü. Katılımcılara seçimler ve gündeme dair sorular soruldu.

"Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yanıtlayan katılımcılar yüzde 38.3 Cumhur ittifakı, yüzde 25.7 Millet ittifakı yanıtını verdi.

Yüzde 23.2 ise kararsız olduğunu ifade etti.  

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu oranlar 49.9 Cumhur ittifakı, yüzde 33.5 Millet ittifakı olarak görüldü.

VATANDAŞ 'GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM' DEDİ

"Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?" sorusuna katılımcıların yanıtı yüzde 42.1 ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olurken, yüzde 46.9 ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem oldu. 

Kararsızların oranı dağıtıldığında Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 52,7, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 47,3. 

a1-003.png

Erken genel seçime ihtiyaç olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 46 oldu. Erken seçime "hayır" diyenlerin oranı ise yüzde 50. 

a2-002.png

"Sizce, Türkiye’nin yeni bir siyasi partiye / partilere ihtiyacı var mıdır?" sorusuna katılımcıların yüzde 43.9'u "evet" derken, yüzde 52.6'sı "hayır" yanıtını verdi. 

a3-002.png

YORUM EKLE
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.