> Autosurf Websyndic

Erken emeklilik için çözüm bulundu!

Erken emeklilik için çözüm yolu bulundu. Danimarka'da erken emeklilik bütçesi için zenginlerden ve bankalardan daha fazla vergi alacak. Reform çerçevesinde, 2023'ten itibaren 38 bin Danimarkalı erken emeklilik hakkı kazanacak. Reform için toplam 400 milyon euro tutarında yeni vergiler gelecek.

Erken emeklilik için çözüm bulundu!

Danimarka'da emeklilik yaşının 65'ten 61'e düşürülmesi konusu bir süredir hükümetin gündeminde. Başbakan Mette Frederiksen, hükümetin emeklilik yaşının aşağı çekilmesi için teklif verdiğini de söylemişti.

 Ancak mali açığın nasıl karşılanacağı tartışmalarını da beraberinde getiren meselede Sosyal Demokrat Parti iktidarının bu durumu, ülkedeki zenginleri ve bankaları vergilendirme yöntemiyle kapatmayı planlıyor. Danimarka yönetimi bu anlamda finans sektöründen ve varlıklı olanlardan daha fazla yararlanacak.

Başbakan Frederiksen, emeklilik reformunu finanse etmek için geniş kapsamlı bir önlem planı hazırlıyor. Parlamento'daki sol blogun çoğunlukta olması da göz önüne alındığında tasarının sorunsuz bir şekilde oylaması bekleniyor. Reform çerçevesinde, 2023'ten itibaren 38 bin Danimarkalı erken emeklilik hakkı kazanacak.

YENİ BİR PROGRAM

Bloomberg'in haberine göre, ağır işlerde çalışanlarsa reform kapsamında kendileri için nasıl bir plan sunulacağını merak ederken Başbakan Frederiksen, "Uzun süre çalışanlar, iş hayatı boyunca vergilerini ödemiş ve en zor işlerde çalışmış olanlar için yeni bir program oluşturacağız" açıklamasında bulundu.

HEDEFTE YENİ VERGİLER VAR

Mette Frederiksen, yapmak istedikleri emeklilik yaşı reformunu finanse etmek için 3 milyar Danimarka Kronu (400 milyon euro) tutarında yeni vergiler getirmeyi hedefliyor.

Reform parlamentoda kabul edilirse, vergiler öncelikle ülkedeki bankaları, emeklilik fonlarını ve daha varlıklı yatırımcıları etkileyecek. Ancak finans sektörü reforma olumlu bakmıyor.

UYARIDA BULUNUYORLAR

Ülkede bankacılık sektörünün çıkarlarını savunan Finans Danmark Derneği Başkanı Ulrik Nodgaard, planın 'finans sektörünün büyümesini ve istihdamı sürdürmesini zorlaştırdığı' uyarısında bulunuyor.

Danimarka'nın üçüncü büyük bankası Jyske Bank Mali İşler Direktörü Birger Krogh Nielsen de yaptığı açıklamada, "Politikacılar finans sektörüne böylesi bir vergi uygulayamazlar ve bunu müşterilerimize aktarmamızı bekleyemezler" sözleriyle hükümete tepkisini dile getirdi.

"HER ŞEY ACI VERİYOR"

Başbakan Frederiksen hafta başında gazetecilere yaptığı açıklamada, "İyi ve dayanıklı Danimarka vatandaşları sabah uyanıyor, ağrı ve acıyla işe gidiyor. Belki sırtları, dizleri, omuzları ağrıyor, belki de her şey acı veriyor" diye konuşmuştu.

Yeni teklife göre, 42, 43 ve 44 yıl çalışanlar devlet emekliliğinden 1, 2 ya da 3 yıl önce emekliliğe ayrılma hakkına sahip olacak. Danimarka'da ortalama emeklilik yaşının 2030'a kadar 68'e çıkarılması planlanıyordu.

YORUM EKLE
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.