DEVLET BİLE BİLE LADES DİYOR

Son zamanlarda devlet ile hükümet kavramı iç içe geçti bunun bir çok kişi farkında bu sebepten yetki karmaşası yaşandığı aşıkar bir durum lakin bu durum bir an önce düzeltilmeli ve kanunlar buna göre düzenlenmeli.

Pandemi döneminde çokça duymaya başladıgımız kısa çalışma önedenegi .Bu kısa çalışma ödenegi hatırlarsanız zor durumda olanlar firmalar çalışanlarını işten çıkartmasın firma faliyetlerini durdursa bile çalışanlar yaşamınına devam edebilsin diye bir bölümünü ödemek için oluşturulan bir yapı. Peki bu yapı şunu kapsamıyor galiba firma faliyetlerine devam ederken çalışan persenol standart mesaisinine devam ederken ugulanır mı? Çalışan kişi maaşının bir bölümünü işkur diger bölümünüde işverenden alıyor ama çalışan aynen normal zamalardaki gibi çalışmaya devam ediyor elbetteki kriz döneminde belirli firmalar zor durumda kalıyor bunlara destek olunmalı ama bu kriz dönemlerinde bazı firmalar arz taleple beraber sıçrama yapıyor. Bu dönemde hijyen ve temizlik ürünleri üreten firmalar sıçrama yapmıştır.Etrafımda bir çok kişi kısa çalışma ödeneği ile maaşını alıyor haftada 5 veya 6 gün çalışmaya devam ederken maaşının bir bölümünü SGK’ dan alıyorbir bölümünü ise işverenden.Peki SGK şunu soruyor mu firmaya sen personelinini hangi gün evde dinlendireceksin diye bir çalışma programın var mı ? Buna göre teftişler yapmış mı ? Galiba SGK’da covid-19 hastalığına yakalandı şuan yoğun bakımda

Şimdi gelelim bu bedelin hangi fondan karşılandığına . Maalesef bu ödemeler işsizlik fonundan karşılanıyor . Peki işsizlik fonu ne için kurulmuştu işsiz kalan çalışanlar iş bulana kadar azami yaşamlarına devam etsin diye kurulmuş tu . Peki devlet bunca topladığı vergiler nerde diye soracak olursak hepinizin oldukça fazla cevabı olacaktır. Ama bu cevaplar hepsi ne yazık ki elimizde patlıyor çünkü birçoğu yanlış yatırımlar .İşsizlik fonunda toplanan birikimler bu güne kadar emekçilere verilmemek için adedeta engeller oluşturuldu .Toplanan paralar duble yollara, kamu banka zararlarına ve batmakta olan iş adamlarına aktarıldı. İşçiye ödenenden daha fazlazısı bu yapılara aktarıldı . Bu aktarılanların paraların hepsi yasa dışıdır .Yasal olan ise bu fonda toplannan paranın devlet tahvilinde kullanılması yasal diğer unsurların ise yasa dışı ve fonun kurulma mantığına ve kanununa aykırıdır. Şimdi akıllara şu soru geliyor bu fonun kanun yapısı mı değişti .Benim bildiğim değişmedi kamu Bankalarının zararları ve iflas etmekte olan iş adamlarına aktarılan paralar ise ayrı bir yazı dizisi şimdilik oralara hiç girmeyelim belki ileride bunları yazarız.

Beni rahatsız eden bir başka konu var bu konu hakikaten ülkemizin BEKA sorunudur .Hemen hemen bütün söktörlerde kırk yaşının altında mavi yakalı diye tabir edilen yetişmiş Usta personel yok sektör temsilcileri, iş adamları sektörlerin önde gelenleri senelerdir avazı çıktıgı kadar isyan edercesine bağırıyor ama duyan yok.

Şimdi gelelim bu noktaya nasıl geldik yıllardır ülkemiz yabancı çalışanlar için çalışma cenneti adeta. Sizi duyar gibiyim ama Türkler Bazı iş kollarında çalışmıyor . Peki çalışmayanlarla Şu soruldu mu Meslek lisesi mezunlarına neden eğitim aldığın iş kolunda çalışmıyorsun . Ben çok sordum aldıgım cevapların genel itibarı ile şöyle parası çok az, o paraya o iş yapılır mı yağ pas içinde çalışacağım o paraya değermi. İkinci soru ise ne iş yapıyorsun mağazada tezğaztarlık veya özel güvenlik işi yapıyorum bu işten daha fazla alıyorum üstüm başım tertemiz . Bunun gibi cevaplarla çok karşılaştım. Peki bugüne kadar nasıl gelindi bu açık maalesef kayıt dışı çalışan yabancı işçilerlerle dolduruldu .İşe alınıp yetiştirildi birkaç sene sonra memleketine dönünce bütün emeklerde onunla berarber gitti.

Tabi bu süreçte kobilerin iş kalitesi düştü müşteri kaybına ugradılar .Ama masraflar artmaya devam etti ve gelir buna ters orantı düşmeye devam etti.

Aslında hiçbir şey için geç değil yeter ki sorunumuzu kabul edip buna göre tedavi yöntemleri uygularsak .

Şu anda sosyal medyadada mücadele eden bir kesim var ki sorunun kayanağından bir tanesi de aslında bu

Staj sosyal sigorta başlanğıcı olsun istiyor. Aslında isteklerinde son derece haklılar. Neden mi? Akranları sınıf ortamında egitim görürken onlar iş hayatına çoktan atıldılar bile. Egitiminden sonra belli bir süre egitim aldıgı sektörde çalışmaya devam ederse buna mukabil staj başlangıcı sigorta başlangıcı olsa sorunun ilk adımı çözülür . İkinci aşama ise sektörel olarak asgari ücretin uygulanması gençlerimize hak ettikleri kazancı elde etme şansını tanısak Birde tabiki yabacı çalışanlara karşı kesinlikle kayıt altına alınıp bunların bir bölüm kazançlarına vergi olarak devlete kalmalı.Tabi bunlar sadece beyin jimnastigi daha degişik uygulamalar yapılabilir yeter ki sorunları görüp çözmeye odaklanalım.

Şayet çürümüş sistemi refomlarla değiştirmez isek siyasetçi hariç her şeyi ithal etmek zorunda kalacağız.

BEKA sorununu dillerine pelesenk yapan siyasilerimize önemle duyurulur.

Dostlarım bir sonraki yazımda görüşmek üzere

Saygılarımla

YORUM EKLE
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YORUMLAR
Ali Vardar
Ali Vardar - 1 ay Önce

Kesinlikle katılıyorum

Ahmet ELMA
Ahmet ELMA - 1 ay Önce

Valla çok doğru Mustafa Bey , teşekkür ederim güzel mesajlar verdiniz!